Nowe rekuperatory Frapol OnyX³ Experience

Źródło: http://www.frapol.com.pl/produkt/223/OnyX3-Experience

Centrala grzewczo klimatyzacyjna OnyX³ Experience to najnowocześniejsze, innowacyjne na rynku rozwiązanie łączące w sobie zalety energooszczędnej i wysokosprawnej centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła opartym na rekuperacyjnym wymienniku przeciwprądowym oraz pompy ciepła z innowacyjnym wielostopniowym odzyskiem ciepła.

OnyX3 Experience

– najbardziej ekonomiczne na rynku rozwiązanie zapewniające ponadprzeciętny komfort mikroklimatu
– funkcja ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody
– pasywny i aktywny odzysk ciepła
– filtry wychwytujące szkodliwe pyły zawieszone PH10-PH2,5
– przyjazny dla środowiska, zintegrowany system gospodarki cieplnej
Centrala została zoptymalizowana dla zapewnienia komfortu klimatycznego oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową dla kilkuosobowej rodziny. Instalacja urządzenia ogranicza się do rozprowadzenia instalacji wentylacyjnej oraz podłączeniu instalacji CWU do zasobnika, który jest wyposażeniem seryjnym centrali. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy budowy kosztownej instalacji centralnego ogrzewania.

Centrala dedykowana do energooszczędnych

i pasywnych domów jednorodzinnych

Najbardziej ekonomiczne na rynku rozwiązanie

zapewniające ponadprzeciętny komfort klimatu

Funkcja ogrzewania, klimatyzacji i

wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody w jednym miejscu

Filtry wychwytujące szkodliwe

pyły zawieszone PH10-PH2,5

Przyjazny dla środowiska,

zintegrowany system gospodarki cieplnej

Bardzo łatwy montaż

urządzenia

Wentylacja                      Pasywny odzysk ciepła

Aktywny odzysk ciepła  Komfortowa klimatyzacja

Komfortowe ogrzewanie  Przygotowanie c.w.u.

Mroźny dzień. Na zewnątrz temperatura – 8°C, wewnątrz przyjemne 20°C. Energooszczędne wentylatory EC tłoczą do pomieszczeń 800 m3 rześkiego powietrza. Powietrze mija filtry klasy F7, który zatrzymuje 99,7% ewentualnych zanieczyszczeń. Następnym elementem jest wysoko sprawna bateria wymienników przeciwprądowych o powierzchni wymiany ciepła przekraczającej 70 m2, tu powietrze nawiewane przejmuje od powietrza wyciąganego 86% ciepła. W tym wypadku jest to ponad 7 kW. Do pomieszczeń nawiewane jest świeże, czyste powietrze o temperaturze ponad 20oC. Powietrze wyciągane po przejściu przez wymiennik ma temperaturę 1,5oC i znaczny ładunek energii, który jest przechwycony przy pomocy pompy ciepła.

Upalny dzień. Na zewnatrz temperatura + 32oC, wewnątrz przyjemne 22oC. Energooszczędne wentylatory EC tłoczą do pomieszczeń 800 m2 powietrza. Powietrze mija filtr klasy F7, który zatrzymuje 99,7% ewentualnych zanieczyszczeń. Nastepnym elementem jest wysokosprawna bateria wymienników przeciwprądowych o powierzchni wymiany ciepła przekraczającej 70 m2, tu powietrze nawiewane przejmuje od powietrza wyciąganego 82% chłodu. W tym wypadku jest to ponad 2,8 kW. Dalej powietrze o temperaturze około 26oC trafia na wymiennik pompy ciepła gdzie jest dochładzane o kolejne 12oC. Do pomieszczeń nawiewane jest świeże, czyste powietrze o temperaturze poniżej 14oC. Energia w tym procesie zostaje wykorzystana do przygotowania CWU.

Sterowanie, wizualizacja i archiwizacja danych mogą być dostępne na czytelnym ekranie dotykowym. Pracą urządzenia można zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Innowacyjny układ sterowania oparty o komponenty najwyższej klasy stanowi wyposażenie standardowe OnyX3 Experience.

Zbiornik działa jako bufor ciepła. Magazynuje ciepło potrzebne do wykorzystania w instalacji c.o. (ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe, ścienne) oraz c.w.u. Źródłem zasilającym zasobnik może być pompa ciepła OnyX3 Experience ale również kocioł gazowy oraz kocioł na paliwo stałe/kominek. Zasobnik, dzięki swojej budowie, daje możliwość integracji produkcji i rozbioru ciepła w obiekcie.

Dane technicze centrali

Znamionowe napięcie zasilania 230V AC/50Hz
Wydatek powietrza (150 Pa) Nominalny 800 m3/h (max. 1150 m3/h)
Spręż dyspozycyjny 0-300 Pa
Pobór mocy wentylatorów 2×165 W
Moc nagrzewnicy elektrycznej wtórnej 3 KW
Sprawność odzysku ciepła 92% 400 m3 /h; 86% 800 m3 /h
Czynnik chłodniczy R410A
Max moz zużywana 1700 W
Moc chłodnicza 4,4 KW
Moc grzewcza po stronie powietrza 2,6 KW
Moc grzewcza po stronie wody 6,5 KW
Zasobnik ciepłej wody użytkowej

250 litrów