Rekuperacja

Prezentowane w naszym asortymencie rekuperatory to centrale wentylacyjne nawiewno-wywiewne, wyposażone w wymienniki ciepła. Centrala taka zapewnia skuteczną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach budynku, dostarczając świeże powietrze niemal bez utraty ciepła. Chcielibyśmy przedstawić Państwu funkcje działania tego systemu, zalety jego stosowania i najważniejsze cechy charakterystyczne. Poniżej zawarliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące tego systemu. Zapraszamy do lektury…

Jak działa ten system wentylacyjny?

Urządzenie czerpie świeże powietrze z zewnątrz. Przechodzi ono przez wymiennik ciepła, ogrzewając się od powietrza usuwanego z budynku, nie mieszając się z nim. Świeże, ogrzane powietrze kierowane jest następnie przewodami wentylacyjnymi do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy jadalnia. Zużyte, wilgotne powietrze usuwane jest jednocześnie innymi przewodami wentylacyjnymi z łazienek, kuchni czy ubikacji. Ciepłe, zużyte powietrze przechodzi przez wymiennik oddając swoje ciepło do powietrza wchodzącego do budynku. Schłodzone zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz budynku przez wyrzutnię.

Czy rekuperatorami można ogrzać budynek?

Nie jest to możliwe, bo są to urządzenia wentylacyjne, a nie grzewcze. W większości przypadków nie wystarczą one do skutecznego ogrzania budynku, nawet jeśli wyposażone zostaną w dodatkowe grzałki. Tego typu sprzęty mają zapewnić wymianę powietrza i odpowiedni komfort klimatyczny niemal bez utraty energii. Oprócz nich w budynkach musi zostać zamontowany dowolny system grzewczy, np. oparty na pompie ciepła, piecu gazowym, olejowym czy kominku. Teoretycznie, urządzenia wyposażone w dodatkową grzałkę elektryczną wystarczą do ogrzania domów o zapotrzebowaniu na energię poniżej 15kWh/m2/rok, czyli wyłącznie posiadających certyfikat domów pasywnych. Z różnych względów warto jednak wyposażyć dom w system grzewczy, zapewniający między innymi odpowiednią bezwładność cieplną budynku.

Ile mogę zaoszczędzić jeśli zamontuję w domu ten sprzęt?

Badania przeprowadzone w Niemczech dowodzą, że zastosowanie urządzeń przeciwprądowych zapewnia obniżenie zapotrzebowania na ciepło o ponad połowę, w porównaniu z domem wyposażonym w system wentylacji grawitacyjnej. Oznacza to realne obniżenie rocznych rachunków za ogrzewanie średnio o 50%. Wartość ta będzie większa dla domów doskonale zaizolowanych i szczelnych, będzie jednak mniejsza dla domów o kiepskiej izolacji i o np. nieszczelnych oknach. W ekstremalnych wypadkach rekuperacja oraz uszczelnienie i zaizolowanie budynku pozwala na nawet ośmiokrotne zmniejszenie kosztów ogrzewania!

Jak zamontować ten sprzęt nie wydając dodatkowych pieniędzy?

Jeśli decydujemy się na ten system już na etapie projektowania budynku, zgodnie z przepisami, powinniśmy zrezygnować ze wszystkich elementów wentylacji grawitacyjnej takich jak nawiewniki okienne czy kominy. Powinniśmy także zmniejszyć wielkość systemu CO oraz pieca o wartość pomiędzy 30 a 50%, ze względu na znaczne obniżenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze w większości wypadków pokryją koszty wysokiej klasy systemu wentylacyjnego opartego na urządzeniu dobrej marki.

Czy powietrze usuwane miesza się z powietrzem nawiewanym?

Nie. W dobrej klasy urządzeniach nie następuje mieszanie się strumieni powietrza ciepłego i zimnego, w związku z tym nie ma ryzyka przeniesienia się np. zapachów usuwanych z toalety do nawiewanego świeżego powietrza. Systemy zapewnią poza tym stałą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Czy są to sprzęty dobre dla alergików?

Tak! Stała skuteczna wymiana powietrza oraz „przepuszczanie” go przez filtry znacznie obniża ilość alergenów w powietrzu wewnątrz budynku. Siatki przeciwowadowe na czerpni i wyrzutni oraz filtry rekuperatorów chronią ponadto dom przed muchami i komarami.

Czy to jest to samo co pompa ciepła?

Nie – pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym. Oba sprzęty działają niezależnie od siebie – pompy ciepła zapewniają ogrzewanie budynku, rekuperatory zaś odpowiedni komfort klimatyczny w domach oraz zmniejszają zużycie mediów grzewczych przez system CO.

Jak odróżnić dobrą instalację wentylacyjną od złej?

Dobra instalacja wentylacyjna wykonana jest z przewodów sztywnych. Niestety taka technologia wymaga znacznie więcej wiedzy montażowej, więcej staranności oraz jest droższa niż masowo stosowana w Polsce technologia elastyczna. Jest jednak o wiele trwalsza – w przeciwieństwie do tanich przewodów elastycznych, jakie wymagają wymiany co kilka lat, technologia przewodów sztywnych zapewnia trwałość na poziomie dziesięcioleci. Zapewnia także możliwość czyszczenia przewodów wentylacyjnych co kilka lat, bez konieczności wymiany całej instalacji, jak ma to miejsce w przypadku przewodów elastycznych.

Czy ten system zapewnia klimatyzowanie budynków latem?

Jeżeli urządzenia są połączone z gruntowymi wymiennikami ciepła, zapewnią przyjemne schłodzenie powietrza wchodzącego do budynku latem, pod warunkiem niedopuszczenia do przegrzania wnętrza budynku przez słońce. Bez dodatkowego klimatyzatora nie zapewnią jednak skutecznego schłodzenia pomieszczeń silnie przegrzewanych przez słońce. Chłód i skuteczna wentylacja możliwa jest w domach, w których mieszkańcy zabezpieczyli wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych.

Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w doborze i montażu systemów rekuperacyjnych. Jeśli nurtują Cię te oraz inne pytania dotyczące tej dziedziny lub jesteś zainteresowany zakupem dobrej klasy urządzenia wraz z systemem wentylacyjnym oraz montażem – zadzwoń lub napisz! Od niedawna w skład naszej oferty weszło także ozonowanie – nowoczesny sposób na oczyszczenie powietrza. Zapraszamy do naszej siedziby zlokalizowanej we Wrocławiu. W naszej firmie otrzymasz najlepsze rozwiązania!